Co powinno Cię zaniepokoić?
Jeśli odczuwasz bóle w klatce piersiowej, masz problemy z oddychaniem, cierpisz na powtarzające się zawroty głowy, mroczki przed oczami, a do tego jesteś wiecznie zmęczony - to najwyższy czas na rutynowe badanie. EKG serca pozwala wykryć wiele nieprawidłowości związanych z jego pracą. Arytmia serca, hiperkaliemia, hipokaliemia, migotanie przedsionków, migotanie komór, a także i wiele innych problemów ze strony układu sercowego i sercowo - naczyniowego. To wszystko jest w stanie wykryć podstawowe badanie EKG, dlatego też w przypadku, gdy jakakolwiek rzecz powoduje Twój niepokój - działaj! Co więcej, nawet, jeśli nie odczuwasz żadnych dolegliwości - raz do roku powinien dokonać przeglądu swojego organizmu, w tym również i pracy serca.
Arytmia serca - co to jest?
Arytmia serca jest problemem bardzo wielu ludzi. Czym jednak ona w zasadzie jest? To zaburzenie tempa i regularności bicia serca. Arytmią jest zarówno zbyt wolne, jak również i zbyt szybkie bicie serca. Jakie są normy bicia serca? U zdrowego człowieka wynoszą one 60 - 80 uderzeń na minutę. Wszelkie odchylenia od normy są nieprawidłowością, która wymaga kontroli, badania i ewentualnego leczenia. Co zaliczyć możemy więc do zaburzeń rytmu serca? Jakie są główne rodzaje arytmii? Wyróżniamy między innymi takie zaburzenia, jak:
- tachykardia
Główną przyczyną takiego zaburzenia jest między innymi nadczynność tarczycy lub niedokrwistość. Stan ten nazywany jest częstoskurczem zatokowym. Tętno jest tutaj regularne, ale zdecydowanie szybsze, bowiem bije ono powyżej 100 uderzeń na minutę.
- bradykardia
W zaburzeniu tym, które określane jest jako rzadkoskurcz zatokowy, serce bije w równym tempie, ale poniżej 60 uderzeń na minutę. Taki stan prowadzić może między innymi do zawrotów głowy, jak również omdleń i ogólnego, ciągłego zmęczenia organizmu.
- zaburzenia ektopowe
Jest to zaburzenie, w którym pojawiają się skurcze dodatkowe, ale nie powodują one pompowania krwi do innych narządów. Nie są niebezpieczne dla życia.
Migotanie przedsionków i komór - poważny stan zagrażający zdrowiu i życiu
Migotanie przedsionków jest jedną z arytmii serca, w której to impulsy elektryczne nie są równe, tym samym praca serca nie przebiega tak, jak powinna. Skutkiem takich chaotycznych impulsów jest nieregularne kurczenie się przedsionków, które może doprowadzić właśnie do migotania. Sam stan ten nie zagraża życiu, ale powoduje pojawianie się skrzepów, a te wędrując w kierunku mózgu, mogą stać się w przyszłości główną przyczyną udaru mózgu. Objawami migotania przedsionków są między innymi: bóle w klatce piersiowej, duszności i kołatanie serca. Osoby z tym problemem są zmęczone, senne i pozbawione jakiejkolwiek energii. Jak więc wygląda migotanie przedsionków w zapisie EKG? W gruncie rzeczy odczyt informujący o takim stanie jest możliwy tylko w chwili jego występowania. Po odbytym incydencie, zapis EKG nie przedstawia żadnych istotnych zmian. W takich przypadkach doskonale sprawdza się Holter EKG, który bada serce całodobowo.
Migotanie komór jest już problemem dużo bardziej poważnym. Tutaj impulsy elektryczne występują szybko i są one bardzo nieregularne, zupełnie inne w każdej części komór. Z racji takiego stanu serce pracuje nieprawidłowo i prowadzi ono do tłoczenia zbyt małej ilości krwi. W przypadku migotania dochodzi do zatrzymania oddechu i utraty przytomności. Jeśli nie podjęte zostaną wobec pacjenta odpowiednie działania z zakresu resuscytacji krążeniowo - oddechowej, dochodzi do śmierci.
Czym jest hipokaliemia i hiperkaliemia w stosunku do pracy serca?
Temat, jaki obejmuje hipokaliemia i hiperkaliemia w zaburzeniach pracy serca jest niezwykle ważny i z pewnością należy na niego zwrócić szczególną uwagę. Występowanie takiego stanu może spowodować zaburzenia, jak również i choroby ze strony serca i układu sercowo - naczyniowego. Czym się stany te objawiają? Co mogą spowodować? Czy są one niebezpieczne?
Hipokaliemia to niedobór potasu objawiający się na poziomie poniżej 3,8 mmol/l. Przyczyną takich zaburzeń elektrolitowych może być odwodnienie organizmu, bądź infekcja przewodu pokarmowego, a także zaburzenia endokrynologiczne lub zażywane leki. Zbyt mała ilość tego pierwiastka w organizmie może spowodować między innymi skurcze i osłabienie mięśni, wielomocz, nudności i wymioty, a także zaburzenia rytmu serca. Bardzo często właśnie hipokaliemia prowadzi do częstoskurczu nadkomorowego i migotania komór.
Hiperkaliemia jest to nadmiar potasu w organizmie objawiający się na poziomie powyżej 5,5 mmol/l. Przyczyną takich zaburzeń może być choroba nerek, zaburzenia gospodarki wodno - elektrolitowej, a także kwasica metaboliczna, odwodnienie czy na przykład niedoczynność kory nadnerczy. U osób z takim problemem pojawiają się najczęściej bóle i mrowienie w mięśniach, zaburzenia równowagi, zawroty głowy, a także nieregularna praca serca, która w konsekwencji może doprowadzić do migotania komór.
Bez wątpienia badanie EKG jest niezwykle istotne, gdy w grę wchodzą zaburzenia pracy serca czy też zapalenie mięśnia sercowego bądź zawał serca. Odpowiednia kontrola nad najważniejszym mięśniem w ciele odgrywa rzecz najważniejszą i na niej należy się skupić w pierwszej kolejności. Obowiązkowe badania kontrolne EKG raz do roku. Szybka interwencja w razie pojawienia się niepokojących objawów. A ponadto - zdrowa dieta, aktywność fizyczna i odpowiednia masa ciała, by zachować zdrowe serce na jak najdłuższy czas.
Wybierając odpowiednie elektrokardiografy, na pewno warto zwrócić uwagę na sklep medyczny Kredos.