Badanie EKG - czyli co to tak naprawdę jest?
Badanie EKG jest to sprawdzanie pracy serca poprzez rejestrację prądów czynnościowych mięśnia sercowego, który wytwarzany jest przy każdym skurczu serca. Oczywiście w zależności od występowania konkretnego problemu, wyróżnić można różnego rodzaju badania. I tak jest to:
- EKG spoczynkowe
To badanie wykonywane jest jak sama nazwa mówi w spoczynku, a więc pacjent leży na kozetce, a na jego ciele znajdują się podłączone elektrody EKG. Część z nich rozmieszczona jest w odpowiednich miejscach na klatce piersiowej, część zaś na nadgarstkach i przy kostkach. W tym badaniu sprawdzana jest praca serca w spoczynku
- EKG Wysiłkowe
To badanie jest zupełnie inne od spoczynkowego, bowiem tutaj wykonywana jest tak zwana próba wysiłkowa. Osoba badana podłączona jest do takiego urządzenia, ale zamiast leżenia na kozetce, musi ona wykonywać aktywność. Jest to bieg po bieżni lub jazda na rowerze. Dzięki temu badaniu lekarz może ocenić pracę serca w trakcie wysiłku, co jest szczególnie istotne i dla sportowców i dla osób borykających się z różnego rodzaju problemami sercowymi.
- EKG metodą Holtera
To badanie również sprawdza pracę serca, ale przez 24 godziny na dobę, ciągiem. Nie jest to więc chwilowe sprawdzenie pracy serca w spoczynku czy też w ruchu, ale przez cały czas, począwszy od porannego wstania, przez wyjście do pracy, wykonanie swoich obowiązków, zrobienie treningu, po pójście spać. Dzięki niemu można na przykład wykryć zaburzenia pracy serca, zawał serca czy też bardzo często pojawiające się zaburzenie mięśnia sercowego.
EKG serca - kiedy należy przeprowadzić badanie?
Zaleca się przeprowadzenie badania EKG w sytuacji, gdy pojawia się ból w klatce piersiowej, gdy występują problemy z oddychaniem, zawroty głowy, jak również i omdlenia. Często także EKG serca wykonywane jest przy nadciśnieniu tętniczym, jak również przy problemach z arytmią oraz przy przyjmowaniu leków antyarytmicznych. Takie badanie jest także niezbędne dla osób posiadających rozrusznik serca.
Aparaty EKG znajdują się we wszystkich szpitalach, są one wyposażeniem karetek pogotowia, jak również i innych placówek świadczących pomoc medyczną. Wykonując liczne badania dotyczące ogólnego stanu zdrowia pacjenta, to właśnie zapis EKG odgrywa w tym wszystkim dla lekarza niezwykle ważną rolę. Takie badanie należy wykonać profilaktycznie raz do roku, a w przypadku osób z chorobami serca, zdecydowanie częściej, będąc oczywiście pod stałą opieką kardiologiczną.
Aparaty EKG - zasada działania
W podstawowym badaniu serca, jakim jest elektrokardiografia, to właśnie aparaty EKG odgrywają nadrzędną rolę. Pozwalają one w sposób nieinwazyjny i całkowicie bezbolesny dokonać szybkiego badania, które to pozwala ocenić stan serca, jak również i jego pracę, jednocześnie potwierdzając przypuszczalną diagnozę lub też ją obalając. Rynek ma nam do zaoferowania różnego rodzaju aparaty, które sprawdzają się w zależności od miejsca ich występowania.
- aparaty stacjonarne - te znajdują się w szpitalach, przede wszystkim na oddziałach intensywnej terapii i stanowią one urządzenie pozwalające w precyzyjny sposób ocenić stan serca osoby chorej
- aparaty przenośne- te sprawdzają się przede wszystkim w karetkach pogotowia. Mają stosunkowo niewielkie rozmiary i dają możliwość zabrania ich ze sobą w dowolne miejsce, wszędzie tam, gdzie znajduje się pacjent, który wymaga przeprowadzenia na nim właśnie takiego badania.
- aparaty do użytku domowego - te wykorzystywane są przez osoby, które muszą mieć 24 - godzinną kontrolę pracy serca.
Aparaty EKG przedstawiają czynność elektryczną serca, która zapisywana jest w graficzny sposób. Powstały w ten sposób zapis EKG - elektrokardiogram, daje pełen obraz sytuacji, jeśli chodzi o pracę serca osoby badanej. Jak taki aparat wygląda? Tworzy go między innymi:
- jednostka centralna
- elektrody EKG
Poprzez różnicę napięć między elektrodami, tworzy się zapis powstały poprzez zmienność potencjału elektrycznego, jaki wytwarza nasze serce. Takie proste i szybkie badanie, a okazuje się być kluczowe w przypadku diagnostyki chorób serca czy kontrolowania wprowadzonego leczenia konkretnych schorzeń i chorób. Na zapisie EKG można zobaczyć między innymi linie izoelektryczne, załamki, a także odcinki i odstępy. Co wykrywa badanie EKG? Tak naprawdę wszelkie nieprawidłowości ze strony serca, w tym między innymi:
- zawał serca
- zapalenie mięśnia sercowego
- nieprawidłową wielkość komór
- zaburzenia pracy serca
Wyniki badania EKG
Najważniejszą rolę w badaniu elektrokardiograficznym odgrywają wyniki EKG, które muszą być zinterpretowane przez lekarza. Jakie elementy bierze się pod uwagę dokonując analizy takiego badania? Są to między innymi:
- załamek P
Określa on między innymi skurcz przedsionków serca i przepompowania krwi do komór. Jeśli spojrzymy między innymi na wykres EKG zdrowego człowieka, sam załamek P jest regularny, taki, jak sam rytm serca. Jeśli uzyskany zapis wskazuje nieprawidłowe EKG, wówczas w załamku P można zauważyć znaczące zmiany. Mogą to być na przykład: okresowy i całkowity brak załamków P, odwrócone załamki P, a także zbyt wysoki i zbyt niski załamek P.
- załamek T
Określa on między innymi obraz repolaryzacji komór serca. Prawidłowy wynik powinien wynosić 0,12 - 0,16. Może jednak pojawić się tutaj nieprawidłowość i widoczna jest ona między innymi poprzez: zbyt wysoki lub zbyt niski załamek T, odwrócony załamek T lub też dwufazowe załamki T.
- zespół QRS
Określa on między innymi skurcz komór serca. Jeśli spojrzymy na prawidłowy wynik EKG, tutaj wynosi on od 0,06 do 0,11 s. Nieprawidłowy wynik EKG może być widoczny w formie zbyt wysokich załamków R lub S, zwiększonej wysokości zespołu QRS, małej rozpiętości lub też nieodpowiedniej szerokości.
W żadnym wypadku nie można lekceważyć objawów, które wydają się być niepokojące. Krótkie EKG jest w stanie zobrazować stan serca i postawić wstępną diagnozę lub uspokoić i jakąkolwiek chorobę wyeliminować. Dopóki bije serce - jest życie! Dbajmy więc o to, by było ono w dobrej formie jak najdłużej, a jeśli z jakichkolwiek przyczyn pojawią się problemy, podejdźmy do tego tematu racjonalnie i odpowiedzialnie. W końcu życie mamy tylko jedno.
Wybierając sklep medyczny Kredos dostępna jest w wachlarzu ofertowym pełna paleta produktów z tej kategorii