Ciśnienie tętnicze - co to jest?
Ciśnienie tętnicze jest to siła nacisku, z jaką przepływająca krew oddziałuje na ściany tętnic. Patrząc bowiem na mechanizm pracy mięśnia sercowego, krew jest wypychana do naczyń tętniczych, by dalej móc być rozprowadzona po wszystkich tkankach organizmu i pracujących narządach.
Prawidłowe ciśnienie odgrywa wartość kluczową, aby odpowiednio mógł pracować cały układ sercowo - naczyniowy. W celu sprawdzenia wysokości ciśnienia, istotne znaczenie odgrywają ciśnieniomierze. Są to urządzenia medyczne, których celem jest dokonywanie bezinwazyjnych pomiarów ciśnienia, a także i pulsu. W trakcie pomiaru bierze się pod uwagę ciśnienie skurczowe i ciśnienie rozkurczowe. Pierwsze następuje wtedy, gdy mięsień sercowy wypycha krew do tętnic, drugie związane jest z okresami między tym wypychaniem krwi. Regularne badanie ciśnienia to rzecz najważniejsza, na jaką z całą pewnością trzeba postawić, by w momencie pojawienia się jakichkolwiek nieprawidłowości - działać od razu!
Ciśnienie krwi się zmienia i pod wpływem wielu czynników osiąga inne wartości!!! Zmiany te mogą mieć charakter:
- krótkookresowy - wynika on z cyklu pracy serca
- średniookresowy - związany jest z poziomem aktywności, porą dnia czy rodzajem spożywanych posiłków
- długookresowy - dotyczy on wieku i naszego stanu zdrowia
Prawidłowe ciśnienie krwi
Bez wątpienia kluczowe znaczenie ma prawidłowe ciśnienie krwi, o które każdy powinien dbać i w razie pojawienia się jakichkolwiek nieprawidłowości - działać natychmiast. Optymalne ciśnienie tętnicze krwi u osoby dorosłej wynosi 120 mm Hg / 80 mm Hg. Pierwsza wartość dotyczy ciśnienia skurczowego, druga rozkurczowego. Jeśli pomiar ciśnienia wskazuje wynik nie mieszczący się w tych normach, wymaga on konsultacji ze specjalistą. I tak:
ciśnienie prawidłowe:
- skurczowe: 120 - 129 mm Hg
- rozkurczowe: 80 - 84 mm Hg
ciśnienie wysokie prawidłowe:
- skurczowe: 130 - 139 mm Hg
- rozkurczowe: 85 - 89 mm Hg
nadciśnienie tętnicze 1 stopnia:
- skurczowe: 140 - 159 mm Hg
- rozkurczowe: 90 - 99 mm Hg
nadciśnienie tętnicze 2 stopnia:
- skurczowe: 160 - 179 mm Hg
- rozkurczowe: 100 - 109 mm Hg
nadciśnienie tętnicze 3 stopnia:
- skurczowe: >180 mm Hg
- rozkurczowe: >110 mm Hg
- Prawidłowe ciśnienie u osób starszych:
W przypadku osób starszych, ciśnienie tętnicze nieznacznie różni się od norm dla osób zdrowych, dorosłych. I tak wraz z wiekiem może ono automatycznie ulec podwyższeniu, dlatego też często koniecznością jest przyjmowanie leków, które je obniżą.
- pacjenci do 80 roku życia: wartość ciśnienia skurczowego powinna być obniżana do około 140 - 150 mm Hg.
- pacjenci po 80 roku życia. Wartość ciśnienia skurczowego powinna być obniżana poniżej 150 mm Hg
- Prawidłowe ciśnienie u dzieci
Warto badać ciśnienie tętnicze u dzieci, bowiem dzięki temu wskaźnikowi, można dowiedzieć się o wielu nieprawidłowościach, w tym chorobach serca i chorobach układu sercowo - naczyniowego. W przypadku noworodków czy niemowlaków pomiar dokonywany jest w sytuacjach, gdy występował obciążony wywiad okołoporodowy, gdy pojawiają się infekcje układu moczowego lub wady układu moczowego, a także wady serca. Powyżej 3 roku życia należy dokonywać kontrolnych badań raz do roku.
Patrząc na wyniki ciśnienia u dzieci, te opierają się na siatkach centylowych, bowiem zależne są one od płci, wieku, wagi czy wzrostu dziecka. Prawidłowe ciśnienia u dziecka wynosi poniżej 90 centyla. Nadciśnienie tętnicze u dziecka pojawia się wtedy, gdy wartość wynosi ponad 95 centyla.
- Ciśnienie krwi w ciąży
U kobiet w ciąży dokonuje się regularnego pomiaru ciśnienia tętniczego. Należy mieć świadomość, iż nieznacznie mogą takie wyniki różnić się od norm dla osób dorosłych. Czasami dochodzi do niewielkiego spadku ciśnienia skurczowego, a także większego spadku ciśnienia rozkurczowego. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest rosnący progesteron. Prawidłowe ciśnienie u kobiet w ciąży powinno wynosić mniej niż 140/90 mm HG.
Jeżeli ciśnienie jest za wysokie, mowa jest tutaj o nadciśnieniu tętniczym ciążowym. Aby uchronić organizm przed takim stanem, należy stawiać przede wszystkim na odpowiednią ilość białka, witamin, jak również i biopierwiastków, a do tego wybierać aktywność, wypoczynek i spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Tylko i wyłącznie zdrowy styl życia, okazuje się być skuteczną metodą walki z nadciśnieniem ciążowym
Opisane wyżej normy w pełni odpowiadają wytycznym Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego. W każdym przypadku, w którym kilkukrotne pomiary przez kilka dni wskazują wartość podwyższoną lub obniżoną, niezbędna jest konsultacja kardiologiczna i podjęcie w tym temacie odpowiednich działań.
Jak mierzyć ciśnienie tętnicze krwi?
Aby można było dokonać pomiaru ciśnienia krwi, niezbędną rolę odgrywa ciśnieniomierz. To właśnie taki sprzęt medyczny, powinien znaleźć się w każdym domu, by z jego pomocą móc dokonywać regularnych pomiarów. Obsługa sprzętu jest banalnie prosta. Należy jednak pamiętać o kilku kluczowych elementach:
- badanie w warunkach spoczynkowych
- badanie o określonych porach dnia
- ramię położone na wysokości serca
- odpowiednio dostosowany mankiet do obwodu ręki
- unikanie przed badaniem picia kawy i palenia papierosów
Należy mieć świadomość również i tego, że ciśnienie będzie różne pod wpływem wielu czynników zewnętrznych - zmarznięcie, ogromny stres, niewyspanie, przeziębienie. W tym okresie wynik nie zawsze musi być miarodajny, dlatego też nie od razu trzeba stresować się, że są one poza normą. Bardzo duże znaczenie ma profesjonalny ciśnieniomierz automatyczny, z pomocą którego bezinwazyjnie, bezboleśnie i co istotne, dokładnie - dokonamy właściwego pomiaru. W sklepie medycznym Kredos zakupić można różnorodne produkty z tej serii, które na pewno sprawdzą się i do domowego użytku i na potrzeby placówek medycznych.
Jakie są przyczyny nieodpowiedniego ciśnienia tętniczego?
Co sprawia, że ciśnienie jest za wysokie? Co powoduje, że ciśnienie jest niższe, niż to prawidłowe? Do głównych przyczyn zaliczyć można między innymi:
- nieodpowiednią dietę z dużą ilością tłuszczy nasyconych i soli
- otyłość i nadwagę
- nadmierne picie alkoholu
- palenie papierosów
- nadmierny stres
- brak aktywności fizycznej
- występowanie innych chorób, w tym: cukrzyca, choroby nerek, wysoki cholesterol
Jak więc widać, normy ciśnienia krwi związane są przede wszystkim ze zdrowym stylem życia. Jeśli stawiamy na aktywność fizyczną każdego dnia, czy to w formie spacerów, biegania czy zajęć fitness, a do tego wybieramy pełnowartościową dietę, unikamy nadmiernego stresu i stawiamy na zdrowy sen, to jak najbardziej ryzyko zachorowania na nadciśnienie tętnicze jest mniejsze.
Wybierając sklep medyczny Kredos otrzymać można szeroką ofertę ciśnieniomierzy i na potrzeby klientów indywidualnych i dla placówek medycznych.